Velká Británie

Ve Velké Británii a obzvláště v Anglii je k dostání nejlepší indické kari, japonské sushi, turecký kebab a také přehršel originálních italských a francouzských specialit. Výběr potravin ze všech koutů světa je ohromný a široká nabídky výrobků Podravka si získala množství spotřebitelů z Velké Británie.

Velká Británie

Výrobky Podravka jsou ve Velké Británii přítomné již mnoho let. Na regálech londýnských obchodů najdete Podravka přísada, která si v tomto multietnickém hlavním městě Velké Británie své spotřebitele již našla.

Kromě Podravka přísady jsou dalšími oblíbenými výrobky Podravky: polévky, Ajvar, Čokolino, konzervované maso, paštiky...

Kontaktní osoba:
Vlatka Filipčić-Pros, Vedoucí skupiny trhu
Trh západní Evropy a zaoceánských zemí
tel: +385 48 651 778
fax: +385 48 653 031

Centrála
Podravka d.d.
Ante Starčevića 32
48000 Koprivnica
Chorvatsko

Distributor:
Magaza Balkan Food LTD
Unit 1 Cullen Way, Park Royal,
London NW10 6JZ

GAMA MEDITERRANEAN FOODS LTD.
Unit B, Horizon Business Centre
84 Goodwin Road, Edmonton,
London, N9 0BJ,
UK

tel: +44 (0) 20 8807 5858
fax: +44 (0) 20 8884 4010
Gamauk.com

Geografická poloha

Velká Británie nebo Spojené království je ostrovní země ležící v severozápadní části Evropy, a skládá se z Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska.

Jako největší ostrov v Evropě, a osmý na světě, má rozlohu 218.595 km2. Po ostrovech Jáva a Honšú zaujímá třetí místo v počtu obyvatel.

Historické vlivy

Tradiční britská kuchyně je ovlivněna kuchyněmi různými vzdálených zemí, které byly kdysi britskými koloniemi. Dnešní kuchyně je, vzhledem k obrovskému počtu přistěhovalců, různorodou směsí všech druhů kuchyní: tradiční anglické, středomořské, evropské kuchyně, orientální, africké, arabské a dalších.

Kuchyně

Až do doby před pouhými deseti roky doprovázela britskou kuchyni pověst nenápaditosti, nedostatku chutí a velmi omezeného počtu surovin. Dnes je situace zcela opačná a anglická kuchyně patří mezi přední světové kuchyně.

Ve Velké Británii, a především v Anglii, se dnes nabízí nejlepší indické kari pokrmy, japonské suši, turecké kebaby a obrovské množství italských a francouzských specialit. Výběr surovin z celého světa je obrovský, a to i v běžných supermarketech, kde jsou k dostání například na slunci sušená italská rajčata, buvolí mozzarella, všechny druhy exotického ovoce, koření, různé druhy cormas, fajitas, tapenadas, květináčků s čerstvou bazalkou, řasy... V podstatě cokoli, co vás napadne!

Typické pokrmy

Většina hospod a místních malých restaurací nabízí typickou „anglickou snídani“, což je kombinace, která přežila staletí a je stále velmi oblíbená (zejména jako lék na kocovinu) a jejíž součástí je opečený chléb s máslem a smažený pokrm (smažené klobásky, houby, fazole, slanina, vejce, rajčata – to vše dohromady nebo v libovolné kombinaci). A vedle toho všeho přirozeně šálek anglického čaje. Tradiční Britové budou těžko přijímat skutečnost, že se heřmánek nebo máta označuje jako čaj; dají mnohem raději přednost šálku černého čaje PG Tips (směsi indického a afrického čaje) s trochou mléka.

Ti, kteří si více hlídají kalorie/cholesterol si ke snídani dají toast s pomazánkou, grapefruit, cereálie a čaj. Mezi pomazánky patří kultovní Marmite, což je tmavá, lahodná drožďová pomazánka, kterou, jak jiní tvrdí, budete buď milovat nebo nenávidět.

Dalším jídlem, které se konzumuje už v práci nebo ve škole, je elevenses (dopolední svačina). Je to časný oběd, druhá snídaně. Obvykle je to lehké jídlo, například čaj, káva, sušenky a podobně. K obědu si Britové v práci volí polévku, sendvič (butty, sarnie), sýr a ovoce. Typický oběd ploughman’s lunch je bageta, sýr čedar, nakládaná zelenina a salát a nabízí se v mnoha hospůdkách. Tradičními pokrmy jsou například bubble & squeak (smažená bramborová kaše s kapustou), mash & bangers (šťouchané brambory s opečenými párky) a shepherd's pie (hrnec jehněčí sekané s bramborovou kaší, osmahlé se sýrem). V neděli tradiční rodiny připravují Sunday roast (pečené maso s brambory, hráškem, růžičkovou kapustou, fazolemi), yorkshirský pudink (pečené vaječné těsto) a gravy (šťáva z pečeně nebo častěji instantní). K jehněčímu masu se podává mátová omáčka nebo želé z červeného rybízu, k vepřovému se podává křenová omáčka a ke krůtímu brusinková omáčka.

Uspěchaní Britové si zřídka najdou čas na slavný čaj o páté (čaj s malými sendviči a sušenkami), ale tak nějak touto dobou se děti vracejí ze školy, takže jim chůvy připravují svačinky, aby děti vydržely až do večeře. Většina hlavních chodů se tak jí až ve večerních hodinách, kdy se všichni shromáždí kolem stolu (nebo u televizoru). V severní Anglii a ve Skotsku je obvyklejší jako lehké jídlo s čajem podávat high tea (to je velká svačina asi v šest hodin večer).

Přestože s vařením začíná stále více a více mladých Britů, stánek s jídlem a jídlo s sebou je stále velmi populární, a nabídce dominují exotické kuchyně, například indická a čínská, tradiční fish & chips (smažené hranolky a ryba), pizzy a těstoviny.

Moučníky

Mnoho britských zákusků známe pod jejich vtipnými názvy: spotted dick (v páře vařený moučník se sušeným ovocem), hot cross buns (horké velikonoční Jidášky; sladké briošky), tipsy cake (opilý koláč; piškotový moučník prosáklý sherry) nebo knickerbocker glory (zmrzlinový pohár). Místo sladkého dezertu může být na konci jídla sýr: anglický čedar, velšský caerphilly nebo stilton s modrou plísní.

Specifické vlastnosti

Skotská kuchyně má své národní pokrmy a nejznámější jsou: haggis (tlačenka z ovčích vnitřností), black pudding (jelita), shortbread (sušenky z křehkého těsta), bannock (tenký kulatý nekynutý ječný chléb) a přirozeně i skotská whisky.

Irská kuchyně má colcannon (brambory se zelím vařené najednou a rozmačkané a máslem a kořením), champ (šťouchané brambory s vejci a jarní cibulkou) a Irish stew (dušené jehněčí s bramborami, cibulí a petrželkou).

Mezi nejznámější velšské pokrmy patří Welsh rarebit (osmahlý toast se sýrem rozehřátým v pivu), faggots (vepřové noky) a crempogs (palačinky s podmáslím).

Zajímavosti

  • Hlavní město: Londýn
  • Ostatní velká města: Birmingham, Leeds, Glasgow, Sheffield
  • Podnebí: větrno, vlhko, hodně dešťů
  • Populace: Angličané, Skotové, Velšani, Irové, Indové, Pákistánci
  • Náboženské vyznání: křešťané (71, 6%), muslimové, hinduisté, ostatní
  • Měna: libra (£)
  • Známé symboly: double decker (červený dvouposchoďový autobus), black cab (taxi), červená telefonní budka, královská, královská garda, Buckinghamský palác, London Eye, Big Ben, Wimbledon